Kolagen

 

 

kolagen

 

Kolagen to główne białko tkanki łącznej, budulec m.in skóry, dziąseł, ścięgien, kości, stawów, rogówki oka.

 

Kolagen jest odpowiedzialnej za gęstość skóry i utrzymanie jej napięcia, wiązanie wody i utrzymanie nawilżenia, procesy regeneracji i odmładzanie organizmu.
Jego główne cechy to sprężystość, rozciągliwość i duża wytrzymałość na urazy mechaniczne.
Stanowi on też ochronę narządów wewnętrznych : takich jak nerki, wątroba, żołądek i przytrzymuje je we właściwym położeniu.
Kolagen porównuje się do sprężystego rusztowania łączącego mięśnie z kośćcem, spaja komórki i tkanki ciała.

Kolagen w układzie odpornościowym aktywnie zatrzymuje rozwój patogenów.
 

kolagen (1)

 

 

Po 25 roku życia produkcja kolagenu spada. Skutkuje to stopniową utratą jędrności skóry, powstawaniem zmarszczek, zaburzeniami narządów ruchu, sztywnieniem stawów, bólami kręgosłupa, nadmiernym wypadaniem włosów, powstawaniem „pomarańczowej skórki” …

 

Współczesna dieta jest uboga w produkty pobudzające produkcję elastyny i kolagenu.

 

Istnieje sposób na wyprodukowanie kolagenowego wywaru w warunkach domowych, w formie bardzo dobrze przyswajalnej, która gwarantuje wysoką skuteczność i bardzo dobre efekty, m.in. :

-zdrowszy i młodszy wygląd skóry twarzy i całego ciała
-mocniejsze i zdrowsze włosy
-bardziej elastyczne stawy
-ustąpienie bólów kości szczególnie w obrębie kręgosłupa
-wzmocnienie naczyń krwionośnych
-poprawa ukrwienia tkanek
-poprawa metabolizmu

 

Najwięcej i najlepiej przyswajalnego kolagenu, jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Tajwanie znajduje się w kurzych łapkach.

Kurze nóżki to głownie kości, skóra, ścięgna i chrząstki bogate w dobrze przyswajalny wapń i białka – głównie właśnie w kolagen.

Wiele lat temu dr Harry Robertson prowadził badania nad wykorzystaniem kurzych nóżek w regeneracji nerwów, kości, ścięgien, neuronów i leczenia uszkodzeń rdzenia kręgowego. Z powodów sanitarnych FDA przerwało to obiecujące badania.

 

kurze łapki

 

Przepis dla mięsożerców:

Co najmniej 1kg kurzych łapek dokładnie umyć i natrzeć solą. Włożyć do wrzątku na 3 minuty, następnie po ostudzeniu obrać z żółtych błon, można od razu usunąć pazury.

Zalać wodą i gotować bardzo długo (dwie, a najlepiej 3 godziny) na wolnym ogniu aż mięso zacznie samo odchodzić od kości. Przed końcem gotowania można dodać ulubione warzywa. Następnie usunąć kości, mięso pozostawić, zagotować jeszcze raz,  odparowując większość wody i  zbierając tłuszcz z powierzchni.

Przelać do kilku pojemniczków (100ml), odstawić do wystudzenia. Jak zgęstnieje wstawić do zamrażalnika.

Co 2 dni spożywać 100ml rozmrożonej galaretki, koniecznie z dodatkiem witaminy C, np. sokiem z cytryny, natką pietruszki, sokiem z czarnej porzeczki itp. Już po 10-14 dniach suplementacji będą widoczne rezultaty.

 

W niektórych krajach łapki kurze są prawdziwym rarytasem przyrządzanym na różne sposoby szczególnie w kuchni chińskiej, wietnamskiej, filipińskiej, koreańskiej, jamajskiej, RPA a w dawnej Polsce również gotowano na nich zupy i wywary, robiono galaretki.

Inne produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak jaja, drób, ryby, sery i dobre mleko także wspomagają organizm do produkcji kolagenu.

Istnieją również czynniki, o których trzeba pamiętać, aby wspierać tworzenie i wchłanianie kolagenu.

Alkaliczny organizm i dobre odżywianie sprzyja produkcji kolagenu.

Należy w tym czasie dostarczać odpowiednio wysokie dawki witaminy C (najlepiej naturalnej, np. dzika róża, cytrusy…)

Dodatkowo spożywamy pokarmy bogate w miedź (skorupiaki, mięso, orzechy i nasiona) oraz żywność o wysokiej zawartości antocyjanów. Antocyjany – to te kolory od ciemnego fioletu, poprzez niebieskie, do czerwonych owoców i warzyw, inaczej antyoksydanty,  takie jak : jagody, śliwki, wiśnie czy czarne porzeczki …

Dorośli wymagają 900 mikrogramów dziennie miedzi. Pamiętajmy o jednym, że miedź jest antagonistą cynku i kiedy dieta jest uboga w cynk w organizmie może zacząć się gromadzić jej nadmierne ilości, aż do poziomu toksycznego. Suszone owoce obfitują w miedź. Filiżanka suszonych śliwek zawiera 489 mikrogramów miedzi,  filiżanka suszonych moreli 446 mikrogramów, suszonych fig  428 mikrogramów miedzi, a filiżanka rodzynek 525 mikrogramów tego minerału.

Cynk znajduje się w suszonych figach, grejpfrutach, daktylach, groszku, buraku, brokułach, brukselce, dyni, ziemniakach, kapuście, marchwi, w pestkach z dyni, kabaczkach, arbuzach, w kiełkach zbóż… Ponadto w jajkach, żółtych serach, wołowinie, wątróbce…

Czosnek zawiera siarkę, która pomaga  w produkcji kolagenu. Czosnek zawiera tauryny i kwas lipoidowy, który obsługuje uszkodzone włókna kolagenowe. Wśród innych produktów zawierających siarkę są :  zielone i czarne oliwki, świeże ogórki i świeże łodygi selera naciowego.

Dodatkowo też nasza dieta dostarczać powinna odpowiednio dużo witaminy A, np. pijmy sok z marchewki. Jedni mówią, że najlepiej się przyswaja. Z drugiej strony istnieją badania, które wręcz przeciwnie podają, a mianowicie, że antyoksydanty (podobnie jak likopen) powinny być poddane obróbce cieplnej. W Medycynie chińskiej warzywa też głównie się gotuje. Jak widać zdania są podzielone.

Badania wykazały, że krzemionka również stanowi niezbędny mikroelement, aby organizm produkował kolagen.

Prolina, która jest jednym z tych aminokwasów, które organizm potrafi w razie potrzeby sam wytwarzać z argininy, oraz kwasu glutaminowego i lizyna, która wspomaga przyswajanie wapnia, są niezbędne w tworzeniu kolagenu. Powszechnie mówi się, że niedobór witaminy C prowadzi do szkorbutu – to nie do końca prawda; dopiero w połączeniu z niedoborem L-Proliny, witamina C nie może katalizować. Co, do lizyny, musi być dostarczana z pożywieniem, gdyż organizm nie umie jej wytworzyć.

Lizyna  najliczniej występuje w żelatynie, mleku, serach, mące sojowej, proszku jajecznym, kolejno w : mleku w proszku,  pieczonym schabie, suchych nasionach soi, tuńczyku w wodzie, piersi z kurczaka i indyka, śledziu marynowanym, rostbefie, suchych nasionach soczewicy, świeżym dorszu, suchym grochu, świeżym łososiu, suchych nasionach fasoli białej, makreli wędzonej , tatarze, pestkach dyni, wędzonym łososiu, twarogu, pistacjach, żółtku, maku niebieskim, mniej w : drożdżach, całych jajach, kaszy gryczanej, pietruszce, nasionach sezamu.

Na szczególną uwagę zasługuje aminokwas prolina, który jest niezbędny do syntezy kolagenu. Ważną informacją jest jednak fakt, że jego potężna dawka znajduje się w sproszkowanym produkcie, a nie bezpośrednio w oporządzonej  żelatynie. Wymagana ilość proliny, która wspomaga regenerację chrząstek, stawów czy kości w stanach osłabienia lub choroby to 4 g na dobę. Na taką wartość składa się 100 g nóżek wieprzowych, a na dokładkę porcja galaretki owocowej (200 g).

Doskonałym uzupełnieniem diety będzie spożywanie produktów zawierających aminokwasy (np. jajka, fasola, nasiona) oraz „dobre” tłuszcze (spore ich dawki znaleźć można w orzechach i awokado).

Schorzenia związane ze stanami zapalnymi stawów łagodzą również imbir, oleje rybie i soja fermentowana. Na czarnej liście za to znaleźć powinny się: czerwone mięso, słodycze oraz potrawy smażone na oleju słonecznikowym i rzepakowym (ponad to olej rzepakowy sprzyja chorobie Alzheimera i powoduje kłopoty z pamięcią).

Wegetarianie powinni spożywać  spirulinę lub chlorellę,  kiełki pszenicy i białka jaj, które są dobrym źródłem proliny, natomiast orzeszki ziemne i nasiona sezamu są źródłem lizyny.

Sugeruje się również, że izoflawon, genisteina, jest potrzebna do produkcji kolagenu, poza tym może odgrywać pewną rolę jako środek chemoprewencyjny przeciwko rakowi u ludzi.

Genisteina  i jej koniugat beta-glukozydu, genistyny, znajduje się w soi i pokrewnych produktach z  fasoli, czyli w mleku sojowym, tofu, miso, natto… i  w sosie sojowym.

Poziom genisteiny w sfermentowanych produktach sojowych jest wyższy niż w mleku sojowym i tofu. Sos sojowy zawiera oba izoflawony, ale na poziomach niższych niż w miso i natto.

Pomidory są bogate w przeciwutleniający likopen, który hamuje kolagenazy/enzymy, które niszczą kolagen. Pomidory zawierają większe ilości likopenu, gdy są przerabiane na ciepło/gotowane. Dobrym źródłem będzie więc zrobiony z nich przecier lub ketchup czy choćby zupa pomidorowa.

Dodatkowo w diecie powinny się znaleźć :  ostra i słodka papryka,  liczi, brzoskwinie, kiwi, mango, buraki…

Poza tym…

Miód Manuka wspiera proces odnowy komórek skóry i pomaga w tworzeniu się silniejszego białka kolagenowego. Redukuje też przebarwienia. Badania wykazały, że miód z Manuka może hamować proces kancerogenezy, kontrolując różne procesy molekularne i progresję komórek nowotworowych. Stwierdzono, że miód manuka ma różne aktywności biologiczne, w tym zdolności antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne i antyproliferacyjne. Naukowcy próbują użyć miodu Manuka w dziedzinie inżynierii tkankowej, aby zaprojektować szablon do regeneracji. Naturalnie otrzymywane środki przeciwbakteryjne miodu Manuka to liczne mieszaniny różnych związków, które mogą wpływać na zdolność antybakteryjną. Nietlenowe właściwości bakteriostatyczne miodu Manuka są związane z obecnością metyloglioksalu (MGO). Oprócz hamowania wzrostu bakterii, glioksal (GO) i MGO z miodu Manuka mogą wzmacniać gojenie się ran i regenerację tkanek poprzez ich właściwości immunomodulujące.

Ciemnozielone warzywa są doskonałym przykładem żywności zawierającej substancje do zwiększania produkcji kolagenowej. Są to np. : szpinak, kapusta czy jarmuż..

Awokado i olej z awokado (kwasy omega) stymulują produkcję kolagenu i zwiększają odsetek rozpuszczalnego kolagenu w skórze. Świeże awokado dodatkowo wspomaga system hormonalny.

 

Najlepszy suplement kolagenowy to chyba ten z DUOLIFE.

Składniki,  jakie zawiera, to : Puree z owoców mango, kolagen morski, siarczan glukozaminy2KCL ze skorupiaków, siarczan chondroityny z rekina, standaryzowany ekstrakt z aceroli (w tym witamina C), standaryzowany na zawartość krzemu ekstrakt ze skrzepu polnego, ekstrakt z pokrzywy, standaryzowany na zawartość krzemu ekstrakt z pędów bambusa, kwas hialuronowy.

Glukozamina, którą zawiera preparat – jest budulcem mięśni i stawów.

Chondroityna  jest ważnym składnikiem chrząstki stawowej, ścięgien, więzadeł i tętnic. Zmniejsza stan zapalny i ból oraz wspomaga procesy odbudowujące.

W skórce i miąższu mango obecne są liczne fitochemikalia, w tym  triterpeny i lupeol, karotenoidy, w tym prowitamina A, β-karoten, luteina  i α-karoten oraz polifenole, jak kwercetyna, kemferol, kwas galusowy, kwas kawowy, katechiny i taniny. Mango zawiera również unikatowy  ksantonoid – mangiferynę. Zawartość fitochemikaliów i składników odżywczych są różne w zależności od kultywaru mango. W jego miąższu odnotowywano do 25 karotenoidów, głównie beta-karoten, odpowiedzialny za żółtopomarańczowy kolor większości z odmian uprawnych.

Kwas hialuronowy  nawilża poduszki stawowe, smaruje stawy i utrzymuje wodę w mięśniach. Działa też przeciwbólowo i wygładza zmarszczki, odgrywa kluczową rolę w transporcie składników odżywczych do komórek.

Krzemionka sprawia, że włókna kolagenu stają się silniejsze. Krzemionka jest niezbędnym elementem dla najlepszej struktury kolagenu. Służy także jako skuteczny środek przeciwbólowy i szybko uzdrawia kości i tkanki.

Kolagen morski znajduje zastosowanie także w kosmetykach do pielęgnacji skóry o działaniu regenerującym i odmładzającym, przywraca świeżość, gładkość i sprężystość skóry. Rozpuszczalny kolagen na powierzchni skóry tworzy cienką warstwę – film chroniący przed wpływem otoczenia, zabezpiecza przed nadmierną utratą wody oraz nadaje skórze aksamitny dotyk.

W kosmetykach do pielęgnacji skóry po opalaniu kolagen spełnia rolę środka łagodzącego – wzmaga proces ziarnowania oraz gojenia się ran.

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie  się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

 

Oprócz tych ww. składników diety ważne są :

 

Enzymy, które wspomagają wszystkie procesy lecznicze, w tym produkcję kolagenu. Dodatkowo działają przeciwbólowo. Enzymy to katalizatory organiczne wytwarzane przez komórki. Są to zarówno białka proste jak i złożone produkowane w organizmach żywych, które katalizują przebieg reakcji metabolicznych. Uczestniczą we wszystkich reakcjach chemicznych ustroju. Zwane także biokatalizatorami. W skład enzymów wchodzą witaminy, rozpuszczalne w wodzie : kwas foliowy, kwas pantotenowy oraz rozpuszczalne w tłuszczach : A, D, E i K. Witaminy  regenerują komórki.
Enzymy rozkładają składniki odżywcze na mniejsze cząsteczki.

 

Kolejnym ważnym budulcem kolagenu jest tlen, który działa przeciwbólowo oraz zwiększa energię.

Probiotyki zapewniają przyswajalność wartości odżywczych z jedzenia. Więc, żeby budować dobrej jakości kolagen należy zadbać o jelita.

MSM  to wielki naturalny i bezpieczny lek przeciwbólowy, który szybko działa, aby wyeliminować stan zapalny i przywrócić zdrowie komórek, kości, stawów i mięśni. Odblokowuje produkcję kolagenu, która zamiera wraz z wiekiem. MSM działa razem z witaminą C.

Po 25. roku życia ilość kolagenu spada, dlatego zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki starzenia się organizmu. Prędkość zanikania kolagenu uzależniona jest między innymi od prowadzonego trybu życia, sposobu odżywiania, pielęgnacji, a nawet aktywności fizycznej i ilości snu.

Objawy niedoboru kolagenu to między innymi:

  • utrata jędrności skóry i jej wiotczenie, zmarszczki,
  • pojawianie się rozstępów i cellulitu,
  • osłabienie, łamanie się i wypadanie włosów,
  • problemy z dziąsłami,
  • zwiększenie ryzyka alergii skórnych,
  • osłabienie kości i stawów, dolegliwości bólowe z tym związane.

Jednym z rodzajów kolagenów, wykorzystywanych na przykład do produkcji części kosmetyków, jest kolagen bydlęcy – substancja, która w rzeczywistości (podobno) nie wykazuje właściwości aktywnych i nie działa zbyt korzystnie na ludzki organizm. Lepiej zadziałać od wewnątrz- odżywiać się prawidłowo, zadbać o jelita, dostarczyć sobie też ćwiczeń i odpowiedni wypoczynek w nocy.

A co mówią badania o suplementacji ?

Doustna suplementacja peptydami kolagenu jest skuteczna w poprawie cech charakterystycznych starzenia się skóry.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26362110

Po 4 tygodniach leczenia kontrolnego stwierdzono znamiennie statystycznie wyższy poziom elastyczności skóry u starszych kobiet.  W trakcie badania nie zaobserwowano skutków ubocznych.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23949208

Hydrolizat kolagenu jest suplementem żywieniowym, który okazał się wywierać anaboliczny wpływ na tkankę chrzęstną. Jego podawanie wydaje się korzystne u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18416885

 

 

Dodaj komentarz